Aktualności

Studenci na wycieczce w Bieszczadach

W czwartek 24 sierpnia 2017 r o godz. 4:00 rano  -  56 studentów Uniwersytetu Drugiego  Wieku 45 + w Miejskiej Górce pojechało na 4-dniową wycieczkę  w Bieszczady. Na miejsce dotarli o godzinie 14-tej. Zwiedzanie rozpoczęli  w Iwoniczu Zdroju, w którym zobaczyli uzdrowisko  i  park zdrojowy a w nim  rzadko  spotykany olbrzymi dąb szypułkowy  oraz skosztowali  wody leczniczej pomagającej  w dolegliwościach przewodu  pokarmowego  i nerek. Następnie udali  się do Soliny - spędzili tam czas na Zaporze Solińskiej, największej  w Polsce, liczącej  2200 km² . Spacerując po Zaporze podziwiali piękne  widoki Bieszczad. Zmęczeni podróżą i zwiedzaniem zakwaterowali  się w Uzdrowisku  Polańczyk w Ośrodku Wczasowo-Wypoczynkowym "JAWOR".

W drugim dniu wycieczki udali  się do  Ustrzyk Dolnych, tam słuchacze zwiedzili Muzeum  Bieszczadzkie. Następnie z przewodnikiem przejechali  Małą  Pętlą Bieszczadzką - w  miejscowości Czarna  wstąpili do Cerkwi ze  słynnym  ikonostasem. Odwiedzili Sanok, w którym zwiedzili Skansen Ziemi  Bieszczadzkiej. Tego samego dnia  po  obiadokolacji, całą godzinę popłynęli statkiem po Jeziorze Solińskim - podziwiali piękne widoki Bieszczad.

Dzień trzeci wycieczki uczestnicy przeznaczyli na pokonywanie  tras górskich, autokarem przejechali  do Wetliny . Część grupy , która nie chciała pokonywać trudnego szlaku górskiego udała  się do niżej położonego Schroniska  Rawka  a pozostali  powędrowali z przewodnikiem bieszczadzkim  na Połoninę Caryńską 1297 m.n.p.m. Na szlaku prowadzącym na szczyt słuchacze wykazali  się bardzo dobrą kondycją fizyczną - dotarli do celu. Po zejściu ze szlaku wszyscy razem udali  się do  miejscowości  Cisna,  w której znajduje sie Kapliczka Zakapiorów Bieszczadzkich z tabliczkami osób, które zapisały  się w historii Bieszczad. Studenci UDW  zobaczyli też słynną Karczmę "SIEKIEREZADĘ", która jest jednocześnie galerią rzeźby i malarstwa artystów z terenu Bieszczad. Wycieczkowicze dotarli również do Jabłonek, miejsca gdzie zginął tragicznie generał Karol Świerczewski. Z Jabłonek przemieścili  się  do Baligrodu - gdzie znajduje  sie czołg, który jest prototypem czołgu "RUDY" używanego w filmie "Czterej pancerni i pies".

W ostatnim czwartym dniu wycieczki studenci udali  się do Łańcuta - Pałacu Lubomirskich a później Potockich. Obiekt bardzo  dobrze utrzymany wraz z wewnętrznym wystrojem pokoi  i innych pomieszczeń. Pałac jest otoczony przepięknie zaprojektowanym ogrodem, słuchacze zwiedzili również Oranżerię.

W czasie całego pobytu na wycieczce  w Bieszczadach studentom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda. Uczestnicy wycieczki wrócili do Miejskiej Górki  27 sierpnia (niedziela) w późnych godzinach  wieczornych, pełni nowych wrażeń i wiedzy o rejonie Polski, którego jeszcze nie znali.