Aktualności
2022-08-18 do 21Świętokrzyskie Tajemnice, wycieczka
- Szczegóły
- Utworzono: czwartek, 01, wrzesień 2022 00:00
Świętokrzyskie Tajemnice
18-21.08.2022r.
Kazimierz Dolny
Bez wątpienia najbardziej charakterystycznym miejscem całego Kazimierza Dolnego jest rynek ze znajdującą się na jego środku studnią. To przy niej stoją dwie Kamienice Przybyłów z 1615 r. Ich architektura nawiązuje do renesansu włoskiego i niderlandzkiego, a ich wyjątkowy wygląd uczynił z nich najbardziej rozpoznawalne zabytki Kazimierza Dolnego.
W dolnej części kamienic znajdują się podcienie, ale tym, co je szczególnie wyróżnia, są bogato zdobione attyki wieńczące fronty tych budynków.
Po drugiej stronie rynku i trochę od niego dalej, na wyższym wzgórzu stoi klasztor franciszkanów z lat 1638-1668, którego częścią jest jeszcze starszy kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny z 1589 r. Do tego kompleksu prowadzą zabytkowe zakryte schody, a z góry rozpościera się widok na Kazimierz Dolny.
Oblęgorek
Miejscowość najbardziej znana jest z pałacyku polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza który pisarz otrzymał od społeczeństwa z okazji 25 -lecia pracy literackiej. Obecnie w pałacyku znajduje się jego muzeum biograficzne a w nim między innymi, gabinet, salon, jadalnia, palarnia, sypialnia oraz liczne pamiątki po pisarzu i fotografie rodzinne. Całą posiadłość otacza piękny park.
Zagnańsk
Król Puszczy Świętokrzyskiej i najsłynniejsze polskie drzewo " Dąb Bartek" jest pomnikiem przyrody prawnie chronionym od 1954 roku. Znajduje się na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk, w leśnictwie Bartków na skarpie rzeki Bobrzy. W pobliżu zobaczyliśmy również przepiękną aleję 100-200 letnich klonów, lip, jesionów i modrzewi. A w jakim wieku jest Bartek? Tego jeszcze nie wie nikt, ale szacuje się, że ma już od 700 do 1000 lat. Dąb zachwyca wiekiem i wymiarami. Jego gałęzie sięgają do 30 metrów wysokości, a obwód pnia na wysokości 1,3 m wynosi prawie 10 metrów. Z historią dębu związane są również ciekawe legendy. Jedna z nich głosi, że w cieniu tego drzewa odpoczywał niegdyś sam król Jan III Sobieski, a w dziuplach umieścił butelkę wina, rusznicę i szablę turecką.
Kielce
- Rezerwat Kadzielnia (295 m n.p.m.) to jedno ze wzgórz Pasma Kadzielniańskiego. Czemu „Kadzielnia” zawdzięcza swoją nazwę? Tego trudno dociec. Jedni mówią, że nazwa wzgórza pochodzi od rosnących tu ziół używanych do produkcji kadzideł. Inni, że tereny te dzierżawił kadzielnik, czyli kościelny. Wiadomo jednak, że już w XVIII wieku zaczęto z Kadzielni pozyskiwać wapień, który znalazł swoje zastosowanie w budownictwie, hutnictwie, budowie dróg, a nawet przemyśle cukrowym. Ślady działalności górniczej są tu doskonale widoczne – Kadzielnia to przede wszystkim nieczynne wyrobisko, na środku którego znajduje się Skałka Geologów. To właśnie ten ostaniec skalny objęty jest ochroną jako rezerwat przyrody Kadzielnia. Pamiętajmy, że Skałka Geologów (czyli część rezerwatowa parku Kadzielnia) nie jest udostępniona dla turystów. Nie przebiegają przez nią znakowane szlaki turystyczne ani ścieżki edukacyjne. Podziwiamy ją z otaczających ją ścieżek lub jednego z punktów widokowych zlokalizowanych na ścianach kamieniołomu. Ze ścieżek spacerowych wokół skałki możemy zobaczyć ją z każdej strony. Po drodze miniemy szereg atrakcji: możemy wstąpić do podziemnej trasy turystycznej, przejdziemy obok bramy amfiteatru, schodów prowadzących do górnej stacji tyrolki oraz tarasu, spod którego wypływa wodospad.
Spacer ścieżkami wzdłuż ścian wyrobiska to lekcja historii naszej planety. Przed nami otwiera się księga, z której, warstwa po warstwie, odczytać można dzieje Ziemi i jej mieszkańców sprzed milionów lat. A w przypadku Kadzielni historia ta sięga nawet 360 milionów lat wstecz.
- Park Miejski z Aleją gwiazd.
Założona w 2005 r. Aleja Sław została usytuowana na terenie Skweru im. Szarych Szeregów. W alei umieszczane są sukcesywnie popiersia ludzi kultury XX w. Znajdują się tutaj miedzy innymi popiersia: muzyka i kompozytora Georga Gershwina, tancerki Galiny Ułanowej, piosenkarza, kompozytora i poety Marka Grechuty, malarza Salvadora Dalego czy pisarza Marka Hłaski. Popiersia wykonane są z brązu i ustawione są na jednakowych granitowych postumentach. Rzeźb sukcesywnie przybywa. W latach 2005-2009 ustawiono 40 rzeźb.
- Wzgórze Zamkowe z Pałacem Biskupów Krakowskich.
Pałac Biskupów Krakowskich – barokowy pałac w Kielcach, była rezydencja biskupów krakowskich, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. Najlepiej zachowana oryginalna wczesnobarokowa rezydencja pałacowa z pierwszej połowy XVII wieku w Polsce.
Huta Szklana
Huta Szklana to niewielka miejscowość w Górach Świętokrzyskich, leżąca u podnóża Łysej Góry czyli popularnego Świętego Krzyża, po przeciwnej stronie góry niż Nowa Słupia. Niemal w miejscu, gdzie trzeba zostawić samochód na parkingu aby wejść na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego i wspiąć się na Święty Krzyż, powstała ciekawa atrakcja - Osada Średniowieczna. To element Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich, które działa w pobliskich Bielinach i ma na celu promocję regionu.
Łysa Góra ( Święty Krzyż)
- Górę Łysiec – współcześnie znana jako Święty Krzyż – przed wiekami szczególnie upodobały sobie czarownice. W dzisiejszych czasach Święty Krzyż to miejsce słynące z klasztoru pobenedyktyńskiego oraz przechowywanych w nim Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Klasztor , będący obecnie pod opieką Misjonarzy Oblatów, szczyci się bogatą 1000-letnią historią. Przybywający tu turyści i pielgrzymi mogą zwiedzać klasycystyczny kościół z XVIII wieku oraz kaplicę Oleśnickich, w której znajduje się relikwiarz z cząstkami drzewa Krzyża Świętego, a w jego podziemiach – krypta grobowa.
Muzeum Przyrodniczo – Leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego
Placówka mieści się w budynku, należącego w przeszłości do zespołu zabudowań opactwa benedyktynów na Łysej Górze. Został on przejęty przez Park Narodowy w 1950 roku. W 1972 roku urządzono tu pierwszą ekspozycję, która funkcjonowała do 2009 roku. Wówczas przystąpiono do rozmontowania starej wystawy, celem urządzenia nowej - nowoczesnej i multimedialnej. W tej formie zbiory muzeum zostały udostępnione od dnia 1 grudnia 2010 roku. Na ekspozycję muzealną składają się eksponaty związane z terenem Gór Świętokrzyskich i obejmujące ich faunę i florę (także tę prehistoryczną),geologię, hydrologię, klimat oraz zagadnienia ochrony środowiska. Zaprezentowana jest również historia osadnictwa ludzkiego na tych terenach oraz rozwoju przemysłu, w szczególności hutnictwa żelaza i szkła.
Chęciny
Zamek Królewski w Chęcinach to miejsce – symbol Gór Świętokrzyskich. Jadąc „siódemką (S7)” widać już z daleka jego mury, nocą efektownie podświetlone. Z daleka baszty przypominają kominy fabryki, a sam zamek wygląda jak wielki statek, który zacumował na szczycie góry (niektórzy twierdzą, że to świętokrzyski Titanic ;)). Budowla powstała na przełomie XIII i XIV wieku, była rezydencją królewską, miejscem zjazdów rycerskich i siedzibą żon polskich Królów. Dziś nie pozostało z niej wiele, ale ruiny i ich położenie
w dalszym ciągu robią olbrzymie wrażenie.
Jaskinia Raj
Jedna z najpiękniejszych polskich jaskiń. Swą nazwę zawdzięcza wspaniale wykształconej
i zróżnicowanej szacie naciekowej. Ogromna ilość i bogactwo form naciekowych jest
ewenementem w skali światowej. Ciekawa ekspozycja prezentuje odnalezione w jaskini
narzędzia pracy oraz odtworzone postacie rodziny neandertalskiej.
Upalna pogoda !!!!!!! nie przeszkodziła uczestnikom w realizacji planu wycieczki.
Przekazujemy ogromne podziękowania od biura podróży SK TOUR za możliwość organizacji wycieczki dla tak sympatycznej grupy, za wspólnie spędzony czas, za wspólną zabawę i chęć poznawania cudnej Polski.