Komunikaty

program- Bezpieczne Życie Seniorów

W ramach współpracy z rawicką Policją w obszarze profilaktyki społecznej - programu „Bezpieczne Życie Seniorów”, studentów Uniwersytetu Drugiego Wieku 45+, prosimy o zapoznanie się z materiałem pozyskanym z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz innych instytucji dbających o bezpieczeństwo seniorów.

 

W trosce wielu instytucji jest bezpieczeństwo osób starszych, w szczególności uświadamianie ich jak zadbać o swoje oszczędności.

W ostatnim czasie Policja notuje wzrost liczby oszustw popełnianych na osobach starszych różnymi metodami, a w szczególności "na wnuczka" i " na policjanta". Proceder ten jest zauważany na terenie całego województwa wielkopolskiego. Należy przestrzegać seniorów, że policja nigdy nie bierze pieniędzy od obywateli, na żadne działania operacyjne. Popularną legendą jaką tworzą oszuści jest oskarżanie pracowników banku o kradzieże pieniędzy i motywują seniora by ten pobrał z banku swoje oszczędności i przekazał im - rzekomym funkcjonariuszom policji - w celu zabezpieczenia ich i zebrania z banknotów odcisków palcy, obiecują późniejszy zwrot pieniędzy po wykonanych czynnościach, jednak seniorzy nigdy swoich pieniędzy juz nie odzyskują. 

Seniorze najlepiej sam zadbasz o swoje bezpieczeństwo stosując się do poniższych kilku rad:

Daj sobie czas do namysłu.

Po pierwsze: rozmowę z osobą, która podaje się wnuczka, inną bliską osobę czy nawet za policjanta, powinieneś zakończyć komunikatem typu: "Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny".

Skorzystaj z pomocy bliskich czy instytucji.

Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną wnuczka w celu uzyskania pewności, że osoba która do nas dzwoniła jest tą, za którą się podaje. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz narażony na ryzyko samodzielnego podejmowania decyzji i wspólnie zastanowicie się co zrobić dalej.

Koniecznie powiadom Policję!

Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać podając się za policjanta, zweryfikuj jego autentyczność dzwoniąc do najbliższej jednostki policji, swojego dzielnicowego czy na alarmowy 112.

Uwaga ważne! Pamiętaj, że przy prowadzeniu jakichkolwiek działań policyjnych funkcjonariusze nigdy nie proszą o Twoje pieniądze mające rzekomo posłużyć do przeprowadzenia akcji.

W przypadku oszustów podających się za członka rodziny czy przyjaciela policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą Ci rozwiązać tę sytuację. Nie poniesiesz żadnych konsekwencji nawet, jeżeli telefon od rzekomego wnuczka, nie był próbą oszustwa. Policjanci są po to, aby Cię chronić, nie bój się zwracać do nas o pomoc. Znane są przypadki, kiedy osoby starsze podejrzewając, że mogą być ofiarą oszustwa, zawiadomiły Policję przed przekazaniem pieniędzy. Dzięki temu udało się zatrzymać takich oszustów i ich pomocników.

Inne porady dla starszych osób:

Nie wpuszczaj do domu nieznanych Ci osób. Poproś rodzinę o wyposażenie drzwi w wizjer, czyli tak zwanego judasza i blokadę drzwi w postaci łańcucha.

Wszystkie wizyty instalatorów i innych przedstawicieli administracji są zawsze zapowiadane na tablicy ogłoszeń, jeżeli mieszkasz na wsi, takie informacje mogą być przekazywane za pomocą kurendy. Nie bój się legitymować przychodzących do Ciebie osób przed wpuszczeniem do domu.

Nigdy, pod żadnym pozorem nie powierzaj swoich pieniędzy obcym osobom. Kiedy wydaje Ci się, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom Policję.

Najlepszym miejscem przechowywania pieniędzy jest konto bankowe. Nie trzymaj dużych sum gotówki w domu, takie miejsca ukrycia pieniędzy jak przysłowiowa skarpetka, szafka z bielizną, skrytka pod materacem, puszka po kawie czy schowanie pieniędzy pomiędzy kartki książki, nie uchronią Twoich pieniędzy przed złodziejem.

Istotnym w ochronie oszczędnosci seniorów jest wpłacanie ich na rachunek bankowy a nie przechowywanie ich w domu. 

https://www.zus.pl/o-zus/o-nas/kampania-bezpieczny-zdrowy-bezgotowkowy-

 

  Osobisty rachunek bankowy to coraz powszechniejsze udogodnienie. Dzięki niemu w szybki i wygodny sposób można otrzymać świadczenie, zapłacić rachunki czy zrobić zakupy. Dodatkowo te elektroniczne narzędzia zapewniają bezpieczeństwo finansowe, osobiste i zdrowotne, co jest szczególnie ważne właśnie teraz – w czasie pandemii.

Korzystaj z rachunku bankowego, otrzymuj świadczenia na konto i bądź bezpieczny!

Korzystanie z konta bankowego i bankowości elektronicznej nie musi być trudne. Na tej stronie poznasz korzyści, jakie płyną z posiadania konta w banku. Dowiesz się też, jak bezpiecznie korzystać z takiego konta.

Co daje Ci konto w banku

• Możesz otrzymywać na nie świadczenia z ZUS. Nie musisz więc czekać co miesiąc na listonosza. Twoje konto w banku jest chronione hasłem, więc Twoje pieniądze są tam bezpieczne.

• Wypłacisz swoje pieniądze (całość świadczenia lub część) w najbliższym bankomacie albo w banku. Możesz również robić przelewy przez internet. Jest bezpieczniej, gdy nie trzymasz gotówki w domu.

• Nie potrzebujesz nosić ze sobą gotówki, bo w sklepie możesz zapłacić kartą. W ten sposób zmniejszasz ryzyko, że ktoś ukradnie Ci pieniądze.

• Zapłacisz rachunki i zrobisz zakupy przez internet. Nie musisz więc wychodzić z domu, żeby załatwić codzienne sprawy.

• Możesz łatwo sprawdzać w banku, ile pieniędzy już wydałeś i na co, ile Ci jeszcze zostało. Z pomocą banku możesz również oszczędzać i inwestować swoje pieniądze.

 

Z kontem w banku jesteś bezpieczny

• Jeśli korzystasz z rachunku bankowego, chronisz swoje zdrowie w czasie pandemii. Wiele spraw możesz załatwić bez wychodzenia z domu – unikniesz osobistego kontaktu z innymi ludźmi, np. podczas odbierania świadczenia lub robienia zakupów. Możesz płacić kartą, więc zmniejszasz ryzyko zakażenia wirusami i bakteriami, które są na pieniądzach.

• Jeśli trzymasz swoje pieniądze na koncie bankowym, a nie w domu, nie narażasz się na oszustwa „na wnuczka” czy „na policjanta”. Jeżeli nie nosisz przy sobie gotówki, nie musisz obawiać się kieszonkowców w komunikacji miejskiej.

 

Jak założysz konto bankowe

Zapytaj w najbliższym banku o „podstawowy rachunek bankowy”. Tę usługę proponuje już wiele banków. Jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego banki proponują taki rodzaj konta, możesz obejrzeć film w internecie „Bankowość dla każdego:

 Bankowość dla Seniorów” (link do strony zewnętrznej).

Jak zmienisz sposób wypłaty świadczeń w ZUS

Jeśli chcesz, abyśmy wpłacali Twoje świadczenie na Twoje konto bankowe, zgłoś nam to we wniosku o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce.

Możesz to zrobić na dwa sposoby.

1. W naszej placówce. Pomożemy Ci wypełnić wniosek EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce). Możesz go wypełnić w domu i złożyć go w najbliższej naszej placówce lub wysłać pocztą.

 

Instrukcja „Jak wypełnić i złożyć wniosek EZP o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce” (plik docx 230kb)

2. Przez internet. Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS złóż wniosek ER-WZD-01 w następujący sposób:

• zaloguj się do swojego konta na PUE ZUS,

• przejdź do zakładki [Ogólny], [Ubezpieczony] lub [Świadczeniobiorca],

• wybierz z bocznego menu [Dokumenty i wiadomości] > [Dokumenty robocze],

• kliknij przycisk [Utwórz nowy] i wybierz z listy „Wniosek ER-WZD-01”.

 

Instrukcja „Jak złożyć wniosek ER-WZD-01 o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce” (plik docx 675kb)

 

O czym musisz pamiętać, gdy korzystasz z konta bankowego przez internet

• Hasło do konta bankowego przechowuj w bezpiecznym miejscu i nikomu go nie pokazuj.

• Gdy robisz zakupy albo załatwiasz jakąś sprawę przez internet, bardzo uważaj, jakie swoje dane osobowe podajesz i komu.

• Nigdy nie klikaj w nieznane linki i nie otwieraj wiadomości od nieznanych nadawców. Mogą one zawierać niebezpieczne oprogramowanie (np. wirusy).

• Zainstaluj program antywirusowy na urządzeniu, z którego korzystasz (komputer, tablet), albo poproś o to kogoś bliskiego.

 

Pokaż swoim bliskim, jakie to proste!

Jeśli masz wśród swoich bliskich seniorów, zadbaj o ich bezpieczeństwo. Pokaż korzyści, jakie płyną z korzystania z internetu i bankowości elektronicznej. Wyjaśnij im, jak łatwo i bezpiecznie korzystać z nowych technologii.

Wykluczenie cyfrowe jest powszechne głównie wśród osób starszych. Brak wiedzy o usługach bankowych, brak świadomości, jakie korzyści one niosą, oraz brak umiejętności poruszania się po internecie powodują niechęć i strach szczególnie w zakresie bankowości elektronicznej.

Dlatego tak ważna jest edukacja i wprowadzenie swoich seniorów w wirtualny świat:

• zadbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich seniorów i opowiedz im o korzyściach, jakie daje konto w banku; • pokaż rodzicom i dziadkom, że zrobienie przelewu przez internet i płacenie kartą w sklepie nie jest trudne;

• pomóż i pokaż im, jak funkcjonować w cyfrowym świecie.